Első és legfontosabb tanács:
hőszivattyú vásárlása előtt beszéljen épületgépésszel és olvassa el ezt a cikket.
Áram díjak hőszivattyúhoz.
A hőszivattyús áramtarifák olcsóbbak mint a normál áram díja. Azért a többesszám, mert mindjárt kétféle tarifa is van. Attól függően kell majd választania, hogy csak fűtésre, vagy fűtésre és hűtésre is használja a hőszivattyúját.
Az un. GEO áram egész évben rendelkezésére fog állni. Viszont csak napi 20 órában, 2×2 óra kiesik. Két kiesés között mindig eltelik legalább 2 óra. Az, hogy csak napi 20 órára van áram nem szokott problémát okozni.
A másik tarifa a „H” tarifa, viszont csak fűtési idényben, október 15, és április 15 között, van, de ebben az időszakban egésznap rendelkezésre áll. Figyelem „H” tarifa esetén a meleg víz készítése normál áramdíjjal számolódik el az időszakon kívül! Ha sok meleg vizet kell készíteni, bár csak fűtésre használja a hőszivattyút, válassza inkább a GEO tarifát.
Mind a két tarifát az áramszolgáltatójánál kell majd megrendelni. Ezeket a tarifákat külön órán mérik. Ugyanúgy mint az éjszakai áramot.
GEO, „vizes” és „levegős” hőszivattyúk.
A hőszivattyúról sokaknak a földhőt használó berendezés jut eszébe, az un. geo. De nem csak ez az egy típus létezik. Alapvetően háromféle hőszivattyú működési elvről beszélünk. Ezeknek csak egyike a földhőt használó. Ez utóbbiból egyébként kétféle is van. Egyik amelyikhez földbe fúrt szondákat használnak. Másik pedig amelyikhez a föld felszíne alatt 1,5 – 2 m körüli mélységben csővezetéket fektetnek, ez a földkollektor, ezen keresztül nyerik ki a föld hőjét. A földhőt használó hőszivattyún kívül van „levegős”, és „vizes” hőszivattyú. (hivatalosan levegő-víz, víz-víz, és a föld-víz típusú hőszivattyú)
Beruházási költsége a geo rendszernek a legnagyobb. Ez a földmunka miatt van így. Ennél olcsóbb a „vizes” rendszer, és legolcsóbb a „levegős” rendszer. „Vizes” hőszivattyú választása esetén tudni kell, hogy a rendszerhez két kút kell. Ha az udvarban csak egy kút van az sajnos kevés, kell még egyet fúratni. Legkisebb beruházási igénye a levegős hőszivattyúnak van.
Előnye a geo és a „vizes” rendszereknek, hogy nagyon egyenletes a hatásfokuk. A levegős rendszerek sokkal ingadozóbbak, de hétköznapi használatra ma már a legjobb ár/érték aránnyal rendelkeznek. Gyakorlatilag minden épülethez megfelelőek.
Radiátor, falfűtés?
Ha már hőszivattyúról beszélünk akkor szólni kell a fűtési rendszerekről is. Kétféle van. Egyik az alacsony hőfokú, másik a magas hőfokú rendszer. Alacsony hőfokú rendszerek a fal-, padló-, és a mennyezetfűtések. Felületfűtésnek is hívják ezeket. Azért alacsony hőfokúak, mert a fűtővíz 35 fok körüli hőmérsékleten kering bennük.
A radiátoros fűtés ezzel szemben magas hőfokú. Ebben a fűtésre használt víz 60 fok körüli.
Hőszivattyúkhoz a felületfűtések az ideálisak.
Meglévő radiátoros rendszerbe is lehet természetesen hőszivattyút illeszteni, de ehhez már kell az épületgépész.
Általában igaz, hogy minél magasabb hőmérsékletű vizet kell a hőszivattyúnak előállítania annál kevésbé gazdaságos a működése.
Hőszivattyúk összehasonlítása.
A hőszivattyúkat két mérőszám alapján is össze lehet hasonlítani.
Első a COP. Ez a szám olyan a hőszivattyúnál mint az autónál a gyári fogyasztási adat. Az is jellemző az autóra, de mégsem az igazi, a használati fogyasztást adja meg. Ez hőszivattyúknál is így van. Hőszivattyúknál nem fogyasztást mondunk hanem COP-t. Különbség még az, hogy hőszivattyúknál a minél nagyobb COP elérése a kívánatos. Egyébként ez a szám azt mutatja meg, hogy egységnyi villamos energiából hány egységnyi hőenergiát állítunk elő.
Tehát csak a COP számok vizsgálata önmagában nem mutatja meg melyik hőszivattyú a „jobb”, melyiket érdemes megvenni, ez csak orientál.
Másik mérőszám az SPF.
Ez közelebb van a valós, használathoz. Autós példánál maradva ez olyan mint ha az autó fogyasztását adnák meg 1000 km út megtétele után. Az 1000 km-ben lenne városi, országúti közlekedés is. Az SPF szám megmutatja, hogy a teljes fűtési időszakban leadott hőenergiát mennyi elektromos energiával állították elő. Itt is az a jó ha minél nagyobb az SPF értéke.
Persze ez a szám sem teljes értékű mutató, de valósabb képet ad mint a COP.
Ennyit szerettem volna elmondani hőszivattyúval kapcsolatban.
A végére egy kis saját reklám, mert hát gyarlóak vagyunk és a piacról élünk. |
Vállalunk épületgépészeti tervezést, kivitelezés bonyolítást, és természetesen komplett kivitelezést. Nekünk, mint weblapunkból is kiderül, célunk, hogy minél kevesebb energiát felhasználó rendszereket telepítsünk. Ezáltal lesz az üzemeltetés olcsóbb.Ehhez tervezünk, ehhez válogatjuk a beszerelendő berendezéseket, és teszünk javaslatokat. |
Ráadásul most szeptember 30. egy izgalmas akciók van. Ehhez kattintson ide. |